مراحل ارتقاء و نصب سیستم ترمز دیسکی هیدرولیک دوچرخه

ارتقاء سیستم ترمز دوچرخه به دیسکی هیدرولیکی

به طور کلی، سیستم های ترمز بندی دوچرخه ها به دو دسته کلی تقسیم می شوند: ترمز های لقمه ای و ترمز های دیسکی هیدرولیک. اما، مدل های ترمزبندی دیسکی بهترین عملکرد و کارایی را از نظر دقت و عملکرد ارائه می دهند و برتری های بسیاری نسبت به ترمزبندی های قدیمی و لقمه ای دارند. در نتیجه، نصب ترمزبندی دیسکی بر روی دوچرخه می تواند یک راهکار مناسب برای افزایش عملکرد و کارایی سیستم ترمز دوچرخه باشد. در این مقاله، ما قصد داریم به شما همه چیزی را که برای ارتقاء سیستم ترمز دوچرخه لازم است بدانید، بیان کنیم.

همچنین با معرفی بهترین مدل های ترمزبندی دیسکی، اعم از هیدرولیک و سیمی، به شما کمک خواهیم کرد تا به راحتی و در منزل، ترمزبندی را تعویض کنید. بر خلاف سیستم های ترمزبندی لقمه ای که تنها به صورت سیمی بودند و ارتباط بین دسته ترمز و سایر اجزا از طریق سیم ترمز برقرار می شد، در سیستم های ترمزبندی دیسکی، این ارتباط می تواند به وسیله سیم و یا روغن باشد.

ترمز های دیسکی هیدرولیک و تقسیم بندی آن ها

اصولا ترمز های دیسکی به دو دسته سیمی و یا هیدرولیک تقسیم می شوند. ترمز های دیسکی هیدرولیک با تکنولوژی پیشرفته تری ارائه می شوند و در عین حال قیمت آن ها بالا تر است. همچنین، هزینه های تعمیر و نگهداری آن ها نیز بیشتر خواهد بود. از سوی دیگر، ترمز های دیسکی سیمی به نسبت ترمز های هیدرولیک، هزینه کمتری دارند. در نهایت، شما باید بر اساس بودجه و علاقه خود تصمیم بگیرید که کدام یک از سیستم های ترمزبندی دیسکی سیمی و یا هیدرولیک را نصب کنید.

نصب ترمز هیدرولیک به جای لقمه ای

نصب ترمز دیسکی برای ارتقاء سیستم ترمز دوچرخه به صورت دیسکی به جای لقمه، نیاز به ابزار های خاصی دارد. در ابتدا، باید یک ست ترمز دیسکی که شامل روتور یا دیسک ترمز، کالیپر و دسته ترمز است، خریداری کنید. همچنین، برای این کار تنها ابزاری که لازم است، آچار های آلن 6 گوش و ستاره ای با سایز های مختلف است که می توانید تمامی آن ها را در یک ست آچار دوچرخه مدل GB داشته باشید. برای نصب ترمز دیسکی، باید چند مورد را بررسی کنید. ابتدا باید ببینید آیا تنه و دوشاخه دوچرخه شما برای نصب ترمز دیسکی مناسب است یا خیر. برای نصب ترمز دیسکی، باید روی تنه دوچرخه محلی برای قرارگیری کالیپر ترمز وجود داشته باشد.

نکات تعویض سیستم ترمز دوچرخه

همچنین، توپی دوچرخه برای نصب دیسک مناسب باید مناسب باشد. در غیر این صورت، شما مجبور خواهید بود توپی دوچرخه را نیز تغییر دهید. در صورتی که دوچرخه شما بسیار قدیمی است و تنه آن برای نصب ترمز دیسکی مناسب نیست، بهتر است این کار را انجام ندهید زیرا هزینه ارتقاء سیستم ترمز برای شما زیاد خواهد بود. روش نصب ترمز دیسکی شامل 3 مرحله است: نصب دیسک ترمز، نصب دسته ترمز و نصب کالیپر ترمز.

مراحل ارتقاء و نصب سیستم ترمز دیسکی دوچرخه

مرحله اول

در ابتدا، باید چرخ دوچرخه را از دوشاخه آن جدا کنید تا به توپی وسط دسترسی پیدا کنید. سپس دیسک ترمز را بر روی توپی قرار داده و تمامی پیچ های آن را ببندید. پیشنهاد می شود برای بستن پیچ ها، ابتدا تمامی آن ها را به صورت نیمه سفت ببندید و در نهایت به صورت ضربدری همه را سفت کنید. در صورتی که توپی دوچرخه شما با ترمز دیسکی سازگار نباشد، نمی توان دیسک را بر روی آن نصب کرد. در این صورت، باید قبل از نصب دیسک، توپی دوچرخه را تغییر داده و با یک توپی مخصوص ترمز دیسکی جایگزین کنید. در یک مقاله جداگانه درباره انواع توپی دوچرخه صحبت کرده ایم که می توانید برای اطلاعات بیشتر به آن مراجعه کنید. بعد از دوچرخه نصب کنید.

مرحله دوم

در مرحله دوم، ضروری است که کت ترمز را روی فرمان دوچرخه نصب نمایید. این اقدام بسیار ساده ای می باشد، زیرا تمامی کت ها با استفاده از بست های پیچی بر روی فرمان قرار می گیرند. برای این منظور، تنها کافی است محل قرارگیری دسته ترمز را بر روی فرمان تعیین کنید و در نهایت با استفاده از یک آچار آلن، پیچ های آن را برای ثابت شدن در جای خود فشار دهید. در این راستا، حتماً به یاد داشته باشید که قبل از نصب کت ترمز، سیم ترمز را به آن متصل کنید.

مرحله سوم

در مرحله سوم، به اتصال کالیپر پرداخته می شود. کالیپر ها به وسیله ی پایه ای که بر روی دوشاخ دوچرخه نصب می شوند، نگهداری می شوند. بنابراین، برای انجام این کار، لازم است ابتدا پایه را نصب کنید. این کار معمولاً با بستن دو عدد پیچ انجام می شود. در صورتی که دوشاخ دوچرخه شما جایگاهی برای نصب کالیپر نداشته باشد، شما مجبور خواهید بود آن را تعویض کنید. پس از نصب پایه کالیپر، باید اطمینان حاصل کرد که لنت های ترمز کالیپر به درستی در جای خود قرار دارند. در نهایت، کالیپر را بر روی پایه قرار داده و پیچ های آن را با استفاده از آچار آلن به صورت محکم بچسبانید.

مرحله آخر: تست کردن سیستم ترمز دیسکی

تا به اینجا، خواننده محترم موفق به نصب ترمز هیدرولیک بر روی دوچرخه خود شده است. حالا نیاز است که عملکرد ترمز را تست کنید و از عدم وجود هر گونه مشکل اطمینان حاصل کنید. به منظور جلوگیری از دست و پا گیری، سیم های ترمز را با استفاده از بست های کمربندی به بدنه دوچرخه متصل کنید. در اینجا ویدیویی به طور کامل و با جزئیات تمام مراحل نصب ترمز دیسکی سیمی ارائه شده است.

خرید ابزار های مورد نیاز برای ارتقا سیستم ترمز دوچرخه به هیدرولیکی

در صورت تمایل به خرید تمامی لوازم و ابزار های مورد نیاز برای سرویس دوچرخه و ارتقا سیستم ترمز دوچرخه و در جستجوی یک فروشگاه معتبر جهت تهیه این اجناس با کیفیت بالا و با بهترین قیمت، می توانید فروشگاه چرخ آموز را به عنوان بزرگ ترین فروشگاه دوچرخه و لوازم دوچرخه انتخاب نمایید. این فروشگاه تنوع بسیار بالایی از لوازم و ابزار های دوچرخه را ارائه می دهد. برای خرید ابزار های مورد نیاز برای نصب سیستم ترمز دیسکی، می توانید از محصولات زیر استفاده نمایید: کالیپر ترمز دیسکی مدل P2 کالیپر ترمز دیسکی مدل P1 روتور دیسک ترمز دوچرخه مدل A160 شما می توانید لوازم مورد نیاز برای تعویض سیستم ترمز دوچرخه را به صورت تکی یا عمده سفارش دهید. قیمت خرید تکی محصولات همان قیمتی است که در وب سایت درج شده است و برای اطلاع از قیمت خرید عمده، می توانید به چرخ آموز از طریق شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید و قیمت همکاری را استعلام نمایید.

خلاصه مقاله

در این پست به بررسی روش های ارتقاء سیستم ترمز دوچرخه از لقمه ای به هیدرولیکی و تعمیر دوچرخه بدون نیاز به مراجعه به تعمیرگاه می پردازد. این مقاله به منظور کمک به تمامی دوچرخه سواران نوشته شده است و مطالب آن شامل روش های ارتقاء سیستم ترمز دوچرخه از لقمه ای به دیسکی و تعمیر دوچرخه در منزل می باشد. اگر شما نیاز به اطلاعات بیشتر درباره تغییر سیستم ترمز دوچرخه و یا خرید لوازم مورد نیاز برای ارتقاء ترمز دوچرخه به دیسکی دارید، می توانید به صورت تلفنی با کارشناسان چرخ آموز تماس بگیرید یا نظرات خود را در قسمت دیدگاه با ما در میان بگذارید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + بیست =